-
Renault Mégane E-tech Evolution ER 60 130hk *PL 3.990kr/mån*
2024 | 0 mil | Eskilstuna
3 veckor
Privatleasing 3 990 kr/mån -
Renault Mégane E-tech Evolution ER 60 130hk *PL 3.990kr/mån*
2024 | 0 mil | Eskilstuna
3 veckor
449 900 kr 359 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-tech Evolution ER 60 130hk *PL 3.990kr/mån*
2024 | 0 mil | Eskilstuna
2 veckor
Privatleasing 4 181 kr/mån -
Renault Clio EVOLUTION TCe 90 1.0 90hk / Backkamera
2024 | 1 mil | Eskilstuna
19 dec. 2023
232 900 kr 186 320 kr exkl. moms -
Renault Scénic E-TECH ELECTRIC ICONIC 87KWH LONG RANGE *DEMO
2024 | 500 mil | Eskilstuna
6 dagar
633 600 kr 506 880 kr exkl. moms -
Renault Clio EVOLUTION TCe 90 1.0 90hk / Backkamera
2024 | 1 mil | Eskilstuna
3 veckor
Privatleasing 3 110 kr/mån -
Renault Clio E-TECH phII HEV 145 Evolution
2024 | 77 mil | Ludvika
23 apr. 2024
269 500 kr 215 600 kr exkl. moms -
Renault Clio phII TCe 90 Evolution Privatleasing 3049/36mån
2024 | 0 mil | Ludvika
5 dagar
232 900 kr 186 320 kr exkl. moms -
Renault Espace E-TECH 200 Techno A DEMOBIL
2024 | 419 mil | Gävle
15 mars 2024
469 800 kr 375 840 kr exkl. moms -
Renault Clio phII TCe 90 Techno
2024 | 14 mil | Markaryd
26 apr. 2024
229 000 kr 183 200 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH från 3990kr/mån
2024 | Kalmar
6 dagar
Privatleasing 3 990 kr/mån -
Renault Mégane E-TECH Techno 60kWh 220hp
2024 | Kalmar
6 dagar
Privatleasing 4 290 kr/mån -
Renault Austral Mildhybrid från 3490kr/mån
2024 | Kalmar
6 dagar
Privatleasing 3 490 kr/mån -
Renault Austral Fullhybrid från 3990kr/mån
2024 | Kalmar
6 dagar
Privatleasing 3 990 kr/mån -
Renault Clio phII TCe 90 Techno
2024 | 0 mil | Eslöv
3 veckor
277 100 kr 221 680 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 140 Equilibre EDC/Från 3290kr/mån
2024 | 0 mil | Kalmar
4 jan. 2024
314 300 kr 251 440 kr exkl. moms -
Renault Scénic E-TECH ICONIC 87KW
2024 | 0 mil | Kalmar
6 feb. 2024
589 900 kr -
Renault Scénic E-TECH TECHNO 87KW
2024 | 0 mil | Kalmar
6 feb. 2024
549 900 kr -
Renault Captur II TCe 90 Equilibre
2024 | 0 mil | Hallsberg
4 mars 2024
258 800 kr 207 040 kr exkl. moms -
Renault Scénic E-TECH TECHNO 60KW
2024 | 0 mil | Kalmar
6 feb. 2024
494 900 kr -
Renault Scénic E-TECH 60KW EVOLUTION
2024 | 0 mil | Kalmar
6 feb. 2024
464 900 kr -
Renault Scénic E-TECH ESPRIT ALPINE 87KW
2024 | 0 mil | Kalmar
6 feb. 2024
574 900 kr -
Renault Espace E-TECH 200 Techno A/ 360 Kamera / Lagerbil
2024 | 10 mil | Älmhult
21 feb. 2024
493 700 kr 394 960 kr exkl. moms -
Renault Espace E-TECH 200 Techno A DEMOBIL
2024 | 669 mil | Timrå
26 jan. 2024
459 500 kr 367 600 kr exkl. moms
Renault bilar
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1471),
- Renault Mégane (1126),
- Renault Captur (747),
- Renault Zoe (349),
- Renault Austral (225),
- Renault Scénic (219),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5117)
-
Renault Clio (1471)
-
Renault Mégane (1126)
-
Renault Captur (747)
-
Renault Zoe (349)
-
Renault Austral (225)
-
Renault Scénic (219)
-
Renault Kadjar (146)
-
Renault Arkana (117)
-
Renault Grand Scénic (117)
-
Renault Kangoo (115)
-
Renault Espace (111)
-
Renault trafic (80)
-
Renault Talisman (69)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (45)
-
Renault Koleos (26)
-
Renault Master (25)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (5)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Solna
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Spånga
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Kista
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Nacka
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Ystad
-
Renault i Avesta
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Västerås
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Nybro
-
Renault i Laholm
-
Renault i Motala
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Skogås
-
Renault i Vällingby