-
Renault Clio V phII TCe 90 Evolution
2024 | 0 mil | Linköping
22 mars 2024
199 900 kr 159 920 kr exkl. moms -
Renault Clio V phII TCe 90 Evolution
2024 | 0 mil | Linköping
25 mars 2024
199 900 kr 159 920 kr exkl. moms -
Renault Clio V phII TCe 90 Techno
2023 | 0 mil | Linköping
28 okt. 2023
249 900 kr 199 920 kr exkl. moms -
Renault Clio V TCe 90 Equilibre CVT II 5-d
2023 | 0 mil | Linköping
28 sep. 2023
219 900 kr 175 920 kr exkl. moms -
Renault Clio V phII TCe 90 Evolution
2024 | 0 mil | Linköping
23 mars 2024
199 900 kr 159 920 kr exkl. moms -
Renault Clio V phII TCe 90 Evolution
2024 | 0 mil | Linköping
22 mars 2024
199 900 kr 159 920 kr exkl. moms -
Renault Clio V phII TCe 90 Evolution
2024 | 0 mil | Linköping
5 veckor
199 900 kr 159 920 kr exkl. moms -
Renault Clio V TCe 90 Intens X-Tronic 5-d II
2021 | 1 227 mil | Linköping
17 apr. 2024
189 900 kr 151 920 kr exkl. moms -
Renault Clio E-TECH MultiMode Euro 6
2021 | 2 889 mil | Linköping
6 dagar
179 000 kr -
Renault Clio V E-TECH 140 R.S 5-d
2021 | 3 482 mil | Linköping
4 veckor
229 800 kr 183 840 kr exkl. moms -
Renault Clio Halvkombi 1.2 (75hk) Ny Kamrem *5770 mil*
2011 | 5 770 mil | Linköping
5 dagar
59 900 kr -
Renault Clio 1.0 TCe 100hk Euro 6, Skatt 360 SEK, LEASEBAR
2020 | 6 362 mil | Linköping
3 dagar
139 900 kr 111 920 kr exkl. moms -
Renault Clio RS 220 Trophy 1.6 TCe EDC Navi B-kamera Sportavgas 220hk
2016 | 7 156 mil | Linköping
3 dagar
194 900 kr -
Renault Clio Halvkombi 1.2 E85 (75hk) Ny Servad *7661 mil*
2011 | 7 661 mil | Linköping
4 veckor
57 900 kr -
Renault Clio Sport Tourer 0.9 TCe Navigation S&V-Hjul
2016 | 8 025 mil | Linköping
4 dagar
98 000 kr -
Renault Clio Dynamique 0.9 TCe 90hk GPS Bluetooth Motorvärmare
2013 | 9 900 mil | Linköping
2 veckor
84 900 kr -
Renault Clio 1.2 Euro 5
2014 | 10 624 mil | Linköping
5 veckor
84 900 kr -
Renault Clio 0.9 TCe 90hk Dynamique Navigation Välservad
2015 | 10 717 mil | Linköping
8 apr. 2024
95 700 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2
2012 | 10 774 mil | Linköping
Igår
39 000 kr -
Renault Clio Renault Clio 0.9 TCe Manual, 90hp, 2013
2013 | 14 400 mil | Linköping
2 dagar
64 900 kr
Renault Clio bilar i Linköping
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5091)
-
Renault Clio (1466)
-
Renault Mégane (1117)
-
Renault Captur (759)
-
Renault Zoe (343)
-
Renault Austral (214)
-
Renault Scénic (207)
-
Renault Kadjar (144)
-
Renault Arkana (122)
-
Renault Kangoo (117)
-
Renault Espace (114)
-
Renault Grand Scénic (113)
-
Renault trafic (78)
-
Renault Talisman (67)
-
Renault Trafic (58)
-
Renault Laguna (48)
-
Renault Koleos (28)
-
Renault Master (28)
-
Renault Grand Espace (18)
-
Renault Modus (15)
-
Renault Twingo (12)
-
Renault Twizy (7)
-
Renault 19 (2)
-
Renault 5 (2)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault Clio till salu i din stad
-
Renault Clio i Nyköping
-
Renault Clio i Hisings Kärra
-
Renault Clio i Värnamo
-
Renault Clio i Åkersberga
-
Renault Clio i Eslöv
-
Renault Clio i Sollentuna
-
Renault Clio i Lidköping
-
Renault Clio i Eskilstuna
-
Renault Clio i Trollhättan
-
Renault Clio i Kristianstad
-
Renault Clio i Kungsängen
-
Renault Clio i Alingsås
-
Renault Clio i Bromma
-
Renault Clio i Falun
-
Renault Clio i Skellefteå
-
Renault Clio i Falkenberg
-
Renault Clio i Handen
-
Renault Clio i Enköping
-
Renault Clio i Tingsryd
-
Renault Clio i Skärholmen
-
Renault Clio i Danderyd
-
Renault Clio i Saltsjö-Boo
-
Renault Clio i Vallentuna
-
Renault Clio i Solna
-
Renault Clio i Tyresö
-
Renault Clio i Vimmerby
-
Renault Clio i Värmdö
-
Renault Clio i Strängnäs
-
Renault Clio i Norrtälje
-
Renault Clio i Nacka
-
Renault Clio i Vänersborg
-
Renault Clio i Upplands Väsby
-
Renault Clio i Spånga
-
Renault Clio i Hässleholm
-
Renault Clio i Ystad
-
Renault Clio i Trelleborg
-
Renault Clio i Knivsta
-
Renault Clio i Albyberg
-
Renault Clio i Vetlanda
-
Renault Clio i Avesta
-
Renault Clio i Kista
-
Renault Clio i Kungälv
-
Renault Clio i Västerås
-
Renault Clio i Nybro
-
Renault Clio i Järfälla
-
Renault Clio i Ljungby
-
Renault Clio i Laholm
-
Renault Clio i Vellinge
-
Renault Clio i Motala
-
Renault Clio i Vällingby